Strona główna » Lolita Fashion, czyli jak ubiera się w Japonii..

Lolita Fashion, czyli jak ubiera się w Japonii..

przez PewnaPani
0 komentarz

Japonia to niewątpliwie miejsce wielkiej awangardy. To tutaj dostrzegamy najwięcej subkultur, to tutaj rozwijają się przeróżne style, to tutaj wszystko wygląda inaczej. Moda japońska budzi wśród nas, Europejczyków, wiele kontrowersji, chociaż w Azji jest niezmiernie popularna.

Z czym kojarzy nam się słowo „lolita”? Dla wielu z nas to osóbka, która podrywa bogatych     i starszych panów. I tutaj możemy się zdziwić. Lolita to zdrobnienie od imienia Dolores, które zyskało popularność i zupełnie nowy wydźwięk po wydaniu słynnej „Lolity” Nabokova. Jednak Styl Lolita podsumować można jako inspirację stylem z ery rokoko oraz wiktoriańskiej, ale      w modernistyczno-romantycznym stylu. Dziewczyny ubierające się w ten sposób zakładają na siebie aksamitne suknie, duża ilość wstążek, koronek i falbanek, lakierowane buciki. Rzadko rozstają się z parasolką.

 

 

 

Lolita Fashion ma wiele odmian. Najważniejsze i wiodące to:

Ghotic Lolita – styl ten powstał w ok. 1998 roku. Królują tutaj mroczne i bardziej agresywne stylizacje. Kolory wiodące to oczywiście czerń ,a także biel. Osoba preferująca ten podtyp przykłada dużą uwagę do spódnicy. Musi być ona lekko rozkloszowana i sięgać kolan. Góra stroju to najczęściej koszula, najlepiej z bufiastymi rękawami. Makijaż może być mocniejszy, a oczy obwiedzione eyelinerem. Jednak nie jest to konieczne.

 

 

Sweet Lolita – nawiązuje do słodkiego, laleczkowatego stylu. Takie panie uwielbiają pastelowe ubranka (przeważa róż i biel). Najczęściej zakładają sukienki z bufiastymi rękawami. Kochają koronki, kokardy i halki. Nieraz spotkamy je z przeróżnymi maskotkami. Sweet Lolity raczej się nie malują. Wystarczy im odrobina różu na policzkach i błyszczyk na ustach. Włosy kręcą, wiążą w kitki i spinają przeróżnymi spinkami.

 

 

Klasyczna Lolita – nawiązuje do historycznej inspiracji erą wiktoriańską. Styl został zainspirowany „Alicją w Krainie Czarów”. Stroje są połączeniem stylu sweet i ghotic, zachowując pewną równowagę między bogactwem ozdób oraz elegancją. Rządzą tutaj pastele, motywy kwiatowa i często kratka. Popularne są również przeróżne kapelusiki, krótkie skarpetki, podkolanówki i zakolanówki.

 

 

Punk (Industrial) Lolita –  to wprowadzenie do Ghotic Lolity elementów punkowych. Ten typ jest bardziej nowoczesny. Nie spotkamy tutaj falbanek, kokardek i grzecznych, dziewczęcych ozdóbek. Osoby ubierające się w ten sposób wybierają ubrania z motywami czaszek, pajęczyn i czasami krzyży. Kolory dominujące to czerń i czerwień. Dodatkowymi ozdobami są agrafki, ćwieki, pieszczochy, obroże, itp. Makijaż Punk Lolity dostosowany jest do stroju (dominują kolory ciemne).

 

 

Inne Lolity to:
•  Classical Lolita (prezentujący się niezwykle dojrzale i patetycznie)
•  Ero Lolita (strój zdecydowanie bardziej odważny od reszty – duże dekolty, spódniczki jedynie do połowy ud)
•  Strawberry Lolita (odmiana SweetLoli, tu przeważają motywy owoców – truskawki, jagody, poziomki, itd.)
•  Kuro Lolita (ubierające się całe na czarno)
•  Shiro Lolita (ubierające się całe na biało)
•  Guro Lolita (charakteryzuje je makabryczny, straszny wygląd, sztuczna krew, zabandażowane ciało)
•  Elegant Gothic Aristocrat (bardzo dojrzały, zawiera poważne i skomplikowane wzory, głębokie, ciemne kolory)
•  Neogothic Lolita ("ostry" w ciemnych kolorach, przeważa czerń)
•  Kodona/Dandy/Ouji (inspirowany wyglądem ucznia z epoki wiktoriańskiej – krótkie spodenki, koronkowe koszule)
•  Wa-Loli (połączenie Lolity z Geishą)
•  Decora (w stroju jest wiele dodatków i jest bardzo kolorowa)
•  Hime Lolita (wyglądające jak księżniczka z bajki)

 

Lolita Fashion to tylko nieliczny ze stylów jakie odnajdziemy w Japonii. Tamtejsi ludzie nie boją się wyzwań i eksperymentów. Czy któraś z nas odważyłaby się tak ubrać?

You may also like

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie